Image

دیتاپروژکتور چیست؟

 دیتاپروژکتور دستگاهی است که قادر است از طریق ورودی‌های خود تصاویر و اطلاعات کامپیوتری و یا ویدئویی را از کامپیوتر، VCD ، DVD ، دوربین فیلم‌برداری، دوربین دیجیتال ، تلویزیون،‌ ویژوالایزر و ... دریافت و پردازش کرده و با بزرگنمایی بر روی صفحه به نمایش در ‌آورد.

موارد موثر در انتخاب دیتا پروژكتور عبارتند از‌:

 تكنولوژی:

تکنولوژی LCD

پروژكتورهای LCD ، دارای سه صفحۀ شیشه ای LCD مجزا می باشند كه هر‌یك به سیگنال های یكی از رنگ های قرمز، سبز و آبی تصویر كه به پروژكتور منتقل می شوند، اختصاص دارند. با عبور نور از صفحات LCD، هر كدام از پیكسل ها می‌توانند برای عبور نور، باز و یا برای جلوگیری از عبور نور بسته شوند و بدینوسیله بسامد نور را تغییر داده و تصویر منعكس شده بر روی صفحه را مجدداً بازسازی كنند. ویژگی اصلی تکنولوژی 3LCD استفاده از سه چیپ مستقل برای تولید رنگ‌های سه‌گانه اصلی است.

تکنولوژی DLP

تکنولوژی DLP با استفاده از انحراف آینه های میکروسکوپی کار می‌کند . DMD یا دستگاه میکروآینه‌ای دیجیتالی، از تعداد بسیار زیادی آینه میکروسکوپی تشکیل شده است که هر یک به تنهایی تا 5000 بار در ثانیه می‌توانند به جلو و عقب حرکت داده شوند. ( خاموش و روشن ) . شدت این فرکانس بسیار بالاست و توسط چشم انسان قابل رویت نمی باشد. رنگ ها توسط چرخه رنگی که متشکل از سه رنگ اصلی ( قرمز- سبز- آبی ) است ایجاد می گردند و بدینوسیله با بهره گیری از پردازش دیجیتالی ، تصاویر حاصل می‌گردد.

مزایای DLP

1- چون درDLP پیكسل ها به هم نزدیكتر هستند ،پدیده "Screen Door" كمتر به چشم می خورد و در نتیجه تصاویر ویدئویی صاف تری ارائه می‌دهد.
2- کنتراست در دستگاههای DLP به مراتب بالاتر است.
3- به دلیل اینكه پروژكتورهای DLP از اجزای كمتری تشكیل شده اند، حجم و وزن كمتری دارند.
4- طول عمر پروژكتورهای DLP از پروژكتورهای LCD بیشتر است .

مزایای LCD

1- پروژكتورهای LCD نور بهتری نسبت به DLP دارند. یعنی با وجود داشتن لامپ‌هایی با میزان برق مصرفی (وات) یكسان، LCD تصویر روشن تری تولید می‌كنند.
2- رنگ های تولید‌شده توسط LCD پررنگ تر هستند و این سبب می‌شود حتی اگرمیزان روشنی رنگ سفید در پروژكتورهای DLP بیشترباشد، رنگ های LCD به چشم بیننده تصویر روشن تر بنظر بیاید.
3- تصاویر تولید شده توسط LCD، واضح‌تر و دقیق‌تر هستند.

رزولوشن

رزولوشن به عبارت ساده ، به تعداد پیكسل‌هایی گفته می شود كه دیتا پروژکتور برای خلق تصویر استفاده می‌كند . هرچه پیكسل‌های بیشتری استفاده شوند، رزولوشن بالاتر است . هنگام صحبت از رزولوشن دیتا پروژکتور، معمولا رزولوشن اصلی بیان می‌شود. اگر رزولوشن اصلی یك دیتاپروژکتور1024 در 768 پیكسل باشد، به این معنی است كه مقدار واقعی پیكسل‌های فیزیكی در صفحه 1024 پیكسل افقی و 768 پیكسل عمودی است. گاهی اوقات مقداری تحت عنوان حداكثر رزولوشن هم بیان می‌شود كه منظور از آن،‌ بیشترین رزلوشن قابل نمایش توسط پروژكتور است. بهترین وضعیت نمایشی، زمانی است كه رزولوشن پروژكتور همان رزولوشن کامپیوتری كه با آن كار می‌كند باشد.

شدت روشنایی

میزان نور خروجی پروژكتورها با واحد Ansi Lumens (انسی لومنس) سنجیده می‌شود. هر چه این میزان بیشتر باشد، نور بیشتر است .

كنتراست

كنتراست نسبتی است بین تاریك‌ترین و روشن‌ترین قسمت تصویر

وزن

برای پروژکتورهای پرتابل وزن پارامتر مهمی است اما اگر قراراست پروژکتور ثابت باشد وزن آن اهمیت زیادی ندارد.

تعداد و نوع خروجی ها

نوع ورودی / خروجی

کاربرد

HDMI

انتقال غیر فشرده همزمان تصویر و صدا بصورت دیجیتال

DVI-I

استفاده از سیگنال های دیجیتال برای انتقال اطلاعات ویدئویی

Computer/RGB

جهت اتصال به مانیتور، استفاده از سیگنال عمودی، افقی، و سه سیگنال آبی، سبز و قرمز(RGB)

S-video

سیگنال آنالوگ انتقال ویدئو، از دو سیگنال جداگانه (Luminance) و (Color) جهت انقال تصاویر استفاده می نماید.

USB A/B

نوع A مستطیلی شکل و معمولا به Host یا Hub و خصوصا به کامپیوتر وصل میشود. نوع B مربع شکل و به تجهیزات جانبی نظیر دوربین دیجیتال وصل میشود. قابلیت ارسال صدا از کامپیوتر به پروژکتور و استفاده از کنترل از راه دور به عنوان موس نیز با این پورت قابل محقق شدن است.

RJ45

پورت اتصال به شبکه جهت استفاده خاص مانند کنترل عملکردهای پروژکتور توسط کامپیوتر

 

کنترل راه دور

بوسیله این قابلیت به کاربر این امکان داده میشود که دستگاه را بوسیله یک دستگاه کنترل از راه دور مدیریت نماید. ارزش این کار هنگامی حاصل میگردد که دستگاه در مکانی مرتفع یا در محلی غیر قابل دسترس نصب شده است.

بزرگ نمایی

به این مفهوم که در صورتی که لنز را در حالت حداکثر تنظیم نماییم، نسبت به حالت حداقل تصویر 15 درصد بزرگتر خواهد بود. حال با توجه به فاصله دستگاه از پرده نمایش میتوانیم به اندازه دلخواه تصویر دست یابیم.

طول عمر لامپ

مقدار عمر لامپ تصویر معمولا به " لامپ اشاره دارد." نیمه عمر" لامپ زمانی است که روشنایی لامپ به نصف میزان زمان نو بودن آن می رسد. در این حالت لامپ کار میکند اما نور آن به تدریج شروع به کم شدن میکند. میانگین عمر لامپ پروژکتور ها 2000 ساعت است. بخاطر قیمت بالای پروژکتورها عمر لامپ یکی از فاکتورهای مهم است .

Copyright © 2017- ® تمامی حقوق برای گلدویژن محفوظ است