اطلاعات فنی میکروفن کنفرانس

تفسیری از اطلاعات فنی میکروفن های کنفرانس

(بخش اول)

مقدمه :

امروزه جهت تجهیز سالن های کنفرانس و همایش با وجود پردازشگرهای سیگنال و تجهیزات پیشرفته، اصلی ترین موضوع انتخاب یک میکروفون کنفرانس با تکنولوژی پیشرفته توسط متخصصین و مشاورین تجهیز سالن های کنفرانس می باشد که از اهمیت بالایی در تعیین کیفیت نهایی یک جلسه در یک سالن کنفرانس برخوردار می باشد.

این انتخاب باید طی عملیاتی گسترده و تخصصی و بر اساس آگاهی از مشخصات فنی میکروفون های کنفرانس، همچنین تجربیات بدست آمده در زمینه تجهیز سالن های کنفرانس صورت گیرد.
در این مقاله به تفسیر مشخصات فنی میکروفن های کنفرانس با در نظر گرفتن استانداردهای بین المللی می پردازیم که هریک از ویژگی های میکروفن کنفرانس ها به خوبی مشخص گردیده و با مطالعه دقیق و در نظر گرفتن این مشخصات فنی می توان یک میکروفن کنفرانس مناسب جهت تجهیز یک سالن کنفرانس حرفه ای را انتخاب نمود .

به طور کلی باید بدانیم حساسیت میکروفن ها چقدر است و چقدر در پخش صدای واضح و رسا در سالن کنفرانس تاثیر دارد. همچنین به دانستن محدوده دینامیکی کل که مربوط به منبع صدا و پردازنده های سیستم کنفرانس می باشد، نیاز داریم. این یک ویژگی بدیهی است که حداکثر سطح صدای قابل دسترسی توسط میکروفن کنفرانس و انتقال آن چقدر است و باید مورد بررسی قرار گیرد . با این حال برای تطبیق دقیق محدوده دینامیکی منبع صدا و انتقال آن از طریق میکروفن کنفرانس، به پردازشگرهای سیستم کنفرانس نیاز داریم.

حساسیت میکروفن های کنفرانس

نقطه شروع برای این سری از محاسبات "حساسیت خروجی" به صدای خارج شده از میکروفون کنفرانس می باشد. "حساسیت خروجی" سطح سیگنال الکتریکی را نشان می دهد که توسط میکروفون کنفرانس در حضور یک محرک صوتی استاندارد در بین دامنه صوتی و دامنه الکتریکی تولید شده است. این اندازه گیری به طور معمول مشخص کننده میلی ولت تولید شده توسط میکروفون کنفرانس، زمانی که تحت یک فشار صوتی قرار می گیرد و برابر 1 پاسکال می باشد.

واحد های مختلف اندازه گیری دیگری نیز وجود دارد که می توان برای بیان سطح مرجع فشار صوت مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، " SPL " واحد اندازه گیری حجم قابل پذیرش امواج صوتی است که با توجه به محاسبه مرجع فشار صوتی در آستانه متوسط حساسیت گوش در 1000 هرتز محاسبه می گردد و معمولاً میزان حساسیت میکروفن های کنفرانس ( حداکثر سطح فشار صدا ) با واحد SPL مشخص می گردد .

شنبه, 08 آبان 1395 11:45 خواندن 665 دفعه

Copyright © 2017- ® تمامی حقوق برای گلدویژن محفوظ است