تفسیری از اطلاعات فنی میکروفن

تفسیری از اطلاعات فنی میکروفن های کنفرانس

( بخش سوم )

میزان اندازه گیری نویز

در ارائه داده ها در یک میکروفن کنفرانس ( ارسال صدا ) ، میزان سر و صدای تولید شده توسط خود میکروفن کنفرانس را نویز می نامند . معمولاً، نویز در سیستم های داخلی ( در میکروفن کنفرانس های آنالوگ معمولاً کپسول های تعبیه شده در میکروفن ها باعث ایجاد نویز می شوند ) میکروفن کنفرانس ها تشکیل می شود.

همه ی میکروفن های کنفرانس دارای سطحی از نویز ( کم یا زیاد ) می باشند، که به یک خروجی الکتریکی هنگامی که هیچ صدای قابل ملاحظه ای پخش نمی شود، ارسال می شود. ( این سطح نویز معمولاً در میکروفن کنفرانس های دیجیتال و فول دیجیتال صفر می باشد) . در میکروفن های الکترودینامیک، جنبش ذرات هوا در نزدیکی دیافراگم میکروفن، و تولید سر و صدا توسط تحریک حرارتی در سیم پیچ صدا و یا روبان، و ترانسفورماتور باعث ایجاد نویز در میکروفن می شود. در کندانسور میکروفن کنفرانس های دیجیتال و فول دیجیتال نسبت به میکروفن های دیگر، سطح نویز غالب هیچ است و هنگامیکه هوا در دیافراگم جنبش و جوش میکند باعث ایجاد نویز می شود و معمولاً در میکروفن کنفرانس های دیجیتال و فول دیجیتال از تکنولوژی DSP جهت تقویت صدا و جلوگیری از پخش نویز استفاده می کنند .

نویز تولید شده توسط یک میکروفن الکترواستاتیک، به طور معمول به عنوان " معادل ارزش آکوستیک صدا " نامیده می شود و یا به عبارت دیگر، معادل سطح محرک بلندگو (ووفر) است که برای تولید سیگنال الکتریکی در میکروفون به نویز تبدیل می شود. تاثیر ذهنی سر و صدا ( یا همان نویز ) به میزان کم یا زیاد بودن آن بستگی دارد . سطح پائین نویز همان تصور ذهنی که در یک سطح بالاتر از نویز در سالن جلسه ایجاد می کند، ندارد. درک ما از کاهش سطح نویز در محدوده فرکانس پایه، توسط اندازه گیری های حساسیت صوتی روانی و شنوایی که توسط فلچر و مانسون، ددسون و کینگ انجام شده است، نشان می دهد که CCIR-468 در اندازه گیری " نویز " این مشخصه برای شرایط عمومی سطح شنیداری مناسب تر می باشد و آن را به عنوان تقریب خوبی از منحنی پذیرش سطوح خیلی پایین فشار صوت توسط گوش انسان آزمایش کرده اند. .

یک استاندارد بین المللی به نام IEC 60268-4در مورد عملکرد میکروفون های کنفرانس وجود دارد، که جزء خصوصیات اصلی آنها جهت پخش صدا در سالن جلسات می باشد و امروزه فقط در ساخت میکروفن کنفرانس های دیجیتال و فول دیجیتال از این استاندارد بین المللی استفاده می شود و متأسفانه تولیدکنندگان میکروفن کنفرانس های آنالوگ این استاندارد را رعایت نمی کنند . .

مثال زیر، برای درک بیشتر در اندازه گیری میزان نویز یک میکروفن کنفرانس ارائه گردیده است . در این مثال مقدار نویز میکروفن کنفرانس 14dB SPL می باشد . که 80dB SPL کمتر از مقدار آگوستیک در برابر نویز میکروفن های کنفرانس در اندازه گیری میزان نویز می باشد . " حساسیت صدای خروجی " میکروفن کنفرانس در این مثال 7.75 mV/Pa یا -40 dBu/Pa می باشد. در حقیقت میزان حساسیت به نویز یک میکروفن کنفرانس باید به صورت زیر باشد :

0.775μV (7.75mV divided by 1000)

– 120dBu(–40 dBu minus 80 dB)

jadval microphon2

دوشنبه, 01 آذر 1395 12:00 خواندن 849 دفعه

Copyright © 2017- ® تمامی حقوق برای گلدویژن محفوظ است